Terapia ruchem / Trening

Terapia ruchem / Trening

Medyczne treningi personalne

Treningi personalne przeważnie kojarzą się z odchudzaniem, modelowaniem sylwetki i budowaniem masy mięśniowej. Jednak w dzisiejszych czasach aktywność fizyczna, a zwłaszcza treningi funkcjonalne stanowią istotny element rehabilitacji. Medyczny trener personalny Michał Tlałka zaprasza na konsultacje z zakresu terapii ruchowej, co pozwoli na utrwalenie dotychczasowych efektów fizjoterapii i wspomoże dalszy proces powrotu do zdrowia.

Czym jest medyczny trening personalny?

Trening medyczny czy też terapia ruchowa to w pełni spersonalizowany plan ćwiczeń, który jest ukierunkowany na naukę prawidłowego ruchu. Zadaniem trenerów medycznych jest uzmysłowienie podopiecznemu, jak ważną rolę odgrywa jakość (technika) wykonywanego ruchu. Terapeuci ruchowi dokładnie analizują możliwości funkcjonalne, lokalizują słabe ogniwa w obrębie układu ruchu, a następie przygotowują odpowiedni plan pracy nad nimi. Medyczni trenerzy personalni oprócz wiedzy z zakresu treningu, anatomii, biomechaniki i przygotowania motorycznego są obeznani z tematyką schorzeń i urazów narządu ruchu. Dlatego też treningi medyczne są niezwykle często wykorzystywane jako forma uzupełnienia rehabilitacji.

Medyczny trening funkcjonalny – cel, działanie, efekty i korzyści

Trening funkcjonalny angażuje praktycznie wszystkie grupy mięśniowe. Jednak głównym celem terapii ruchowej jest nauka prawidłowych wzorców ruchowych. W treningu medycznym instruktor koncentruje się w głównej mierze na czynnościach związanych z codziennym funkcjonowaniem np. wstawanie i siadanie, chód, pochylanie się czy sięganie. Dzięki utrwaleniu właściwych wzorców złożone aktywności (np. przysiad) są wykonywanie poprawne pod kątem techniki – gwarantuje to nie tylko ergonomię samego ruchu, ale i zapobiega wielu negatywnym następstwom m.in. nadmiernemu przeciążeniu połączeń stawowych.
W medycznym treningu personalnym praca dotyczy też takich kwestii jak czucie głębokie, balans (ćwiczenia równowagi) i symetrycznego rozkładu obciążenia, przyjmowanie prawidłowej postawy i korekcja występujących asyemtrii czy spokojne, głębokie i zrównoważone oddychanie.

Medyczny trening personalny – wskazania

Skoro terapia ruchowa może być potraktowana jako dodatkowe wsparcie dla fizjoterapii, to z całą pewnością sprawdzi się wśród osób po przeprowadzonych zabiegach operacyjnych. Treningi medyczne są bardzo dobrym rozwiązaniem w kontekście odtworzenia utraconych funkcji, przeciwdziałania ograniczeniom funkcjonalnym czy nauki symetrycznego przenoszenia obciążenia i kontrolowanego wykonywania ruchu, które mogły nastąpić wskutek:

  • – atroskopii połączeń stawowych,
  • – zabiegów dotyczących mięśni i ścięgien,
  • – rekonstrukcji więzadeł np. ACL, skokowe,
  • – mniej lub bardziej poważnych złamań kości,
  • – operacji chirurgicznych łąkotek np. zszycie, przeszczep,
  • – naprawy stożka rotatorów i/lub obrąbka stawowego barku.

Niemniej jednak trening medyczny sprawdzi się także po rehabilitacji innych dolegliwości. Terapia ruchowa może być zastosowana np. u pacjentów z zespołami bólowymi kręgosłupa czy zespołami korzeniowymi jak rwa kulszowa. Medyczny trening funkcjonalny jest skierowany zarówno do sportowców i osób ćwiczących rekreacyjnie, jak i do osób o niewielkim poziomie aktywności fizycznej, których problemy z narządem ruchu wynikają z przesadnie osłabionych mięśni przez długotrwałą pracę w pozycji siedzącej.

Nasi specjaliści